Jabloň Julia

Podnož: MM106

Vlastnosti stromu: Stromy rostou středně silně, později, zvláště na podnoži M 9, jen slabě. Celkově mají charakter kompaktního růstu. Koruny v přirozeném stavu mají vysoce kulovitý tvar, nejdříve jsou řidší, avšak postupně zahušťují a brzy vyžadují průklest. Tato vlastnost je vyvolána plodností na středně dlouhých proutcích, které z terminálních pupenů zakvétají a vzniklé plodonoše dále rozvětvují.Stromy kvetou raně a jsou dobrými opylovači.

Vlastnosti plodu: Plody mají pravidelný, ploše kulovitý, většinou souměrný. Slupka je silná a pevná, hladká, jen slabě mastná. Základní barva je zelenavě krémová, avšak téměř vždy bývá prakticky zcela překryta nejdříve jasně rozmytou červenou barvou, která s postupující zralostí tmavne. Dužnina je krémově žlutá, jemná, tužší, středně šťavnatá a příjemně voní. Chuť je velmi dobrá, navinule sladká, příjemně aromatická. Po rozkrojení jen málo hnědne.

Plodnost: Je velmi raná, dosti vysoká a pravidelná. 

Odolnost: Stromy jsou velmi odolné proti strupovitosti i proti padlí. Plody jsou odolné proti otlačení.

Konzumní zralost: Sklizňová zralost v závislosti na poloze a teplotních podmínkách roku nastává nejčastěji v druhé polovině července, v chladnějších polohách začátkem srpna. Dobře vyzrálé plody je možno konzumovat ihned po sklizni. V nechlazených prostorech vydrží v dobrém stavu asi 10-14 dní. 

Celkové zhodnocení: Odrůda spojuje dobrou kvalitu plodů s celkovou pěstitelskou nenáročností. Odrůd tohoto typu s ranou dobou zrání je zatím velmi málo.

 

zpět na výpis jabloní

 

julia.jpg