Jadernička moravská

Podnož: M26, MM106, A2, Semenáč

Vlastnosti stromu: Tato odrůda zaujímá mezi místními moravskými odrůdami významné místo neboť má cenné adaptační i aklimatizační schopnosti. Je důležitou odrůdou v našich okrajových horských oblastech , zvláště na Valašsku, ale uplatňuje se i jinde v nejskromnějších stanovištních poměrech. Strom je velmi úrodný i v drsnějších polohách.Je to odrůda krajně nenáročná na teplotu a odolná proti mrazu, dobře prospívá i v půdách podzolovaných a mělčích. Nevhodné jsou lehké a suché půdy a vyloženě vlhké polohy. 

Vlastnosti plodu: Plody jsou střední , vyšší, ke kalichu mírně zúžené. Tenká, avšak pevná slupka je světle žluté barvy, u některých klonů má jemné červené líčko. Dužnina je bílá, se slabým nádechem do žluta, šťavnatá a velmi aromatická. 

Plodnost: Plodnost se dostavuje opožděně, ale pak je pravidelná, téměř každoroční.

Odolnost: Květy jsou odolné vůči mrazu. 

Doba zrání: Plody zrají v říjnu, při vhodném uložení se dají uchovat do března. Jsou sice choulostivé na omačkání, ale ani při předčasné sklizni nevadnou a omačkaná místa zasychají a nehnijí. 

 

Celkové zhodnocení: Plody nesnášejí příliš dobře dopravu. Menší plody se dají zužitkovat na šťávy, vína případně na calvados..Velmi úrodný i v drsnějších polohách.

 

zpět na výpis jabloní

 

JADERNIČKA 3.jpg