Jabloň Gala

Původ: Odrůda byla vyšlechtěna na Novém Zélandě křížením odrůd ´Kidd´s Orange Red´ x ´Golden Delicious´.

Vlastnosti stromu: Stromy vytvářejí středně velké, poněkud hustší, široce kulovité koruny. Intenzita růstu je střední, později slabší. Větve silněji rozvětvují, avšak také dobře obrůstají plodným obrostem. Stromy kvetou středně pozdně. Odrůda je dobrým opylovačem

Vlastnosti plodu: Plody jsou střední až menší, nejčastější hmotnost plodu je 109-135g. Tvar plodů je souměrný, vysoce kuželovitý až mírně soudkovitý. Plody jsou tvarově vyrovnané. Slupka je slabě mastná, hladká nebo slabě síťovitě rzivá. Základní barva je zpočátku nažloutlá, později sytě žlutá. Krycí barva je jasně červená a je nanesena mramorování a nepravidelného žíhání. Dužnina je pevná, chruplavá a přiměřeně šťavnatá. Barvu má žlutavou. Chuť má sladší, mírně aromatickou, velmi dobrou.

Plodnost: Je středně raná, dosti pravidelná, středně vysoká.

Odolnost: Stromy jsou středně citlivé k zimním i jarním mrazům. Strupovitostí trpí silně, padlím středně.

Tvar a podnož: Je vhodná pro všechny intenzivní pěstitelské tvary. Pokud jde o podnože jsou zatím nejlepší zkušenosti s typy M 9, M 26 a MM 106. Nemá zvláštní nároky na tvarování. Po vstupu do období plodnosti stromy vyžadují přiměřený průklest.

Doba zrání: Sklizňová zralost nastává nejčastěji koncem září nebo začátkem října. Plody dobře drží na stromě. Při opožděné sklizni se však zkracuje jejich skladovatelnost.

Konzumní zralost: nastává v prosinci, plody vydrží do března, v chladírně 1-2 měsíce déle.

Celkové zhodnocení: Vzhledná a chuťově velmi dobrá odrůda, vhodná do teplejších stanovišť s lepšími půdami a dostatkem vláhy nebo při použití závlahy. Vyžaduje probírku plodů a dobrou chemickou ochranu proti chorobám..

zpět na výpis jabloní

 

JABLONGALA.jpg