rybíz bílý orion

Vlastnosti keře: Růst je střední až silnější. Keř je vzrůstný, vzpřímený (výška 160 cm), nezahušťuje, větve dostatečně pružné s krátkým plodonosným obrostem. na stromku se dá úspěšně pěstovat, zde vyniká velikost bobulí a délka hroznu.

Vlastnosti plodu: Hrozen je dlouhý v průměru s 18 většími bobulemi ( velikost 8 mm), které jsou na dlouhé, silné stopce, často s malým palistem. Plody jsou zářivě žluté barvy s chutí sladkokyselou, s malým obsahem peciček a vysokou výtěžností štávy. Použití je všestranné, včetně stolního, hlavně však pro výrobu šťáv - vysoká výtěžnost.

Plodnost: Je brzká, vysoká a pravidelná. Snáší i méně příznivé podmínky v době květu, bez propadu bobulí. I při sušším údobí v době květu je tato odrůda spolehlivá. Nejvyšší plodnosti dosahuje na 4. letém dřevě.

Odolnost: Není náchylný na houbové choroby.

Doba zrání: Je shodná s rodičovskou odrůdou Holandský červený. Bobule v hroznu dozrávají stejnoměrně, jsou velmi dobře česatelné jak ručně tak i s pomocí mechanizace.

Nároky na řez: Jsou minimální při udržovacím řezu. Dobře snáší zmlazovací řez. Dle našich zkušeností velice dobře regeneruje poškozené dřevo po mechanizované sklizni.

Celkové zhodnocení: Jde o odrůdu universálního typu, vhodnou pro oba u nás používané pěstitelské systémy. Nastupuje brzy do plodnosti, poskytuje pravidelné, vysoké výnosy, ovoce je velmi dobré kvality, pro všestranné použití. Nemá zvláštní nároky na půdu a výživu.

 

zpět na výpis rybízů

Orion.jpg